ALIMENTATIA LA DACI

Gerula

Re: ALIMENTATIA LA DACI

Postby Gerula » 12 Mar 2009, 00:29

apa cu cat e mai pura cu atat e mai grozava.
Daca nu te-ai saturat de ea inseamna ca era dura( ioni de Ca2+).
Apa dura o simti si prin faptul ca duce greu sapunul si nici nu prea face clabuci.
eu am baut multa prin pesteri, absolut icredibila.
apa in felul asta e cel mai mare aliment.

Ca vegetarian ma bucur ca la sarmi nu ati gasit oase
inseamna ca acolo erau mai mult un fel de calugari .Si la urma urmei
lapte, miere si branza suna super pentru mine.
Ciuperci sigur ca mancau
Niste cunoscatori de elita ai plantelor nu au cu rata ciupercile.
mai ales vegetarienii au nevoie de proteina in alimentatie, pe langa cea din linte, bob, naut.
Mai ales extractul de amanita muscaria amestecat cu vin, sa dea curaj luptatorilor in fata dusmanului numeros.
la vremea aceea drogurile se furnizau cu scop anume nu erau interzise:)

Cred ca era fain totusi pe vremea aia, chiar si fara civilizatia asta a noastra cred ca se bucurau de mancare buna.
Haideti sa ne gatim ceva la o adunare:)

Alexandru_Dacicus

Postby Alexandru_Dacicus » 12 Mar 2009, 16:47

Nu stiu de informatie,insa iti spun,e una din cele mai bune ape pe care le-am baut! Parca nu ma mai saturam!

Daca te referi la izvorul din zona cetatii, da, e o apa grozava. Mi-a placut mereu izul ei, usor acrisor... ;)

Asaspor

Postby Asaspor » 20 Feb 2011, 20:41

Mai ďemult la bére ii s-o dat gust cu planťe ușor ori moderat narcotice, cum ar hi: ciumarea (Myrica gale), pelinu negru (Artemisia vulgaris), coada șoricelului (Achillea millefolium), rontunjoara (Glechoma hederacea), ungurașu (Marrubium vulgare), iarba neagră (Calluna vulgaris), măselariță (Hyoscyamus niger), mătrăgună (Atropa belladonna) și alťile, la care să puťé adăuga și sămînță de chimen (Carum carvi) ori anason (Pimpinella anisum). Vo cîťeva din planťe avéu și efect de conservant.

Aiéste-o fo-nlocuiťe încet încet cu hameiu începîn cu secolu XI. Pîn secolile XV-XVI o fo-ncepută a apăré reglementări care nu ťe lăsau să pui în bére numa hamei. Ș-așe s-o trecut de la bére cu efect afrodiziac și stimulant, la bere cu efect sedativ.

La feli s-o putut folosî și la mied, da cre că mai mult s-o folosît frucťe cu miedu.

Comosicus

Postby Comosicus » 20 Feb 2011, 22:44

Nu stiu ce preferau dacii apa sau vinul..dar inclin sa cred ca vinul avand in vedere zona in care se aflau.

Return to “Artă şi arheologie”