Asociatia Datina Strabuna

Sectiune dedicata colaboratorilor
21 inf

Re: 90 ani de la eliberarea Ardealului

Postby 21 inf » 05 Apr 2009, 08:02

La actiunea de la Halmagiu au participat 5 reenactori ai ADS, cu drapelul Regimentului, echipati pentru prima oara cu vestoanele de vara. A fost incomparabil mult mai confortabil in noile vestoane de vara decat in cele de iarna, date fiind temperaturile de peste 20 grade Celsius de la Halmagiu.

La actiunea organizata de Asociatia Tara Iancului din Deva au participat cateva zeci de elevi de la cateva scoli din Tara Zarandului, organizati in echipaje, alaturi de oficialitati si de privitori din public, azi fiind zi de targ traditionala in Halmagiu.

Actiunea a avut loc in centrul comunei la monumentul dedicat eroilor din primul razboi mondial. S-a intonat Imnul National, moment in care garda noastra a prezentat onorul, apoi autoritatile si organizatorul au adresat cuvantul de bun venit. S-au evocat figurile de legenda ale eroilor neamului care au avut legatura cu Halmagiul in decursul istoriei: Mihai Viteazul, Horea, Closca si Crisan, Avram Iancu, ostasii romani si voluntarii ardeleni de la 1919 si din al doilea razboi mondial. Dupa o slujba religioasa in amintirea eroilor neamului am avut alocate cateva minute pentru demonstratii de lupta cu specific de prim razboi mondial. Am facut demonstratie de tragere cu pusca si demonstratie de scrima cu arma. La finalul demonstratiei am atacat la baioneta cu frontul spre public, moment la care acesta nu se astepta si care a fost foarte apreciat de catre cei prezenti.

Ne-am constituit garda la monumentul eroilor pentru momentele in care s-au depus coroane de flori la acesta, pastrand aceasta garda si in momentele cand s-au depus coroane la monumentul lui Avram Iancu, situat vis-a-vis.

Toata asistenta s-a deplasat 300 metri mai incolo in fata liceului din comuna, in frunte cu preotii prezenti si cu garda noastra cu drapel. La liceu s-a dezvelit o placa comemorativa in amintirea evenimentelor din urma cu 90 ani. Tot in amintirea ofensivei romane din anul 1919 in fata liceului s-au plantat cu acest prilej 9 pui de brad, pentru ca generatiile viitoare sa nu uite acest moment.

A urmat un concurs scolar pe teme istorice a elevilor prezenti, un program ambitios, din pacate cronofag. Tema principala a fost istoria moţilor din Ţara Zarandului, subiect care a dominat intreaga actiune de azi. Dupa terminarea acestui concurs, la primarie a avut loc un simpozion pe teme istorice cu legatura istorica cu Halmagiu. Prezenta a fost asigurata de cca 40 dascali din Tara Zarandului. In cadrul simpozionului am avut alocate 10 minute in care am prezentat scopul ADS si am descris ce inseamna reenactmentul pentru pastrarea memoriei inaintasilor.

Toata actiunea s-a desfasurat intr-o atmosfera de simtire romaneasca asa cum trebuie ea sa fie, cu bun simt, decenta si respect profund pentru memoria inaintasilor nostri.

Mai jos se pot vedea doua fotografii de la actiune. Vom reveni cu mai multe poze in momentul in care le vom primi de la cei care le-au realizat.

21 inf

Postby 21 inf » 05 Apr 2009, 08:03

Image
Image
Diploma acordata ADS pentru participare.
Image

Programul actiunii
Image

Desfasuratorul simpozionului
Image

21 inf

Postby 21 inf » 12 Apr 2009, 18:38

Un montaj de la actiunea de la Halmagiu. http://www.youtube.com/watch?v=nSK3DnEIW5U

21 inf

90 ani de la eliberarea Oradiei

Postby 21 inf » 19 Apr 2009, 21:04

Maine, 20 aprilie 2009, se vor implini 90 ani de cand armata romana, avand in frunte regimentele de voluntari ardeleni, a eliberat orasul Oradea.

In urbea de pe Crisul Repede vor avea loc manifestari aniversare maine incepand cu ora 12, cand in centrul orasului, in fata Bisericii cu Luna, va avea loc o parada militara la care vor participa si reenactorii Asociatiei Datina Strabuna, in uniforma Regimentului 3 voluntari Avram Iancu din primul razboi mondial.

21 inf

Re: 90 ani de la eliberarea Oradiei

Postby 21 inf » 20 Apr 2009, 16:38

21 inf

Zilele Muzeului Militar National

Postby 21 inf » 08 May 2009, 19:19

Reenactorii Asociatiei Datina Strabuna din Oradea vor participa pe datele de 9 si 10 mai 2009 la Zilele Muzeului Militar National, la Bucuresti. Vom avea stand de prezentare, materiale promotionale, stand de tragere cu pusca Mauser de airsoft pentru copii, prezentari multi-media si o gustare de ostas din Ardeal: slana, pita, ceapa si palinca. Daca va nimeriti prin Bucuresti week-endul asta, va asteptam la Muzeul Militar National Bucuresti la standul nostru.

21 inf

Parada militara Arad

Postby 21 inf » 08 May 2009, 19:21

La invitatia comandantului garnizoanei Arad, reenactorii Asociatiei Datina Strabuna din Oradea vor participa echipati in uniformele Regimentului 3 voluntari ardeleni Avram Iancu, din primul razboi mondial, la o parada militara, cu tehnica de lupta, ce va avea loc la Arad pe data de 16 mai 2009, sambata, intre orele 17-18.30.

21 inf

Noaptea Muzeelor

Postby 21 inf » 08 May 2009, 19:23

Reenactorii Asociatiei Datina Strabuna din Oradea vor participa la Noaptea Muzeelor, sambata, 16 mai, incepand cu ora 20, la sediul Muzeului Militar National, filiala Oradea, ocazie cu care pe langa prezentarile de uniforme din primul razboi mondial si de armament, vor instala si un stand de tragere pentru copiii care si-au anuntat participarea la eveniment. Va asteptam si pe voi daca veti fi prin Oradea :)

21 inf

Filiala Cluj

Postby 21 inf » 23 Dec 2009, 13:51

Asociaţia Datina Străbună are din luna octombrie 2009 o filială şi în Cluj compusă din 3 membri până în prezent, dar ne propunem să o dezvoltăm, iar alături ne pot fi şi colegii mai numeroşi din Oradea.

Cei trei membri ADS din Cluj sunt echipaţi pentru primul război mondial, armata română (uniforme, echipament şi armament), după cum urmează: un ofiţer (cu echipament şi pentru soldat, în caz de nevoie), un soldat şi un sanitar (femeie, uniformă de sanitar civil). Ne-aţi văzut la Răşnov cum suntem echipaţi :)

Ne-am bucura dacă ne-aţi putea sprijini a participa alături de voi, acolo unde se poate şi evenimentul o permite, la acţiuni în Cluj, noi încă neavând legături cu autorităţile. Ne gândim de exemplu la evenimente gen Noaptea Muzeelor sau la altele, care credeţi voi că ar fi ok. Mă puteţi contacta la adresa bogdan(underline)briscu(arond)yahoo(punct)com.

Să auzim de bine!

B.
Din Ţara Moţilor eu am venit!

MARCIUS TURBO

Re: Filiala Cluj

Postby MARCIUS TURBO » 23 Dec 2009, 15:54

Felicitari prieteni !

O sa incercam sa va sprijinim, daca putem, e firesc. Suntem bucurosi ca exista si in Cluj o filiala. Poate ca vom face o intalnire sa ne cunoastem.
Pana atunci va doresc SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI

Return to “Parteneri, sustinatori”