Arcuri

Adrese, link-uri, detalii utile legate de furnizori de echipament. Ofertă de echipament
yiujin

Re: Arcuri

Postby yiujin » 17 Jun 2010, 17:32

Nu cred ca asimetria are legatura cu faptul ca a fost folosit calare. Din cate cunosc, pe columna nu este reprezentat nici macar un singur dac cu arcul pe cal, ori dupa denumirea moderna arcul dacic ar intra la categoria „horsebow” :))

Se pare ca scitii si hunii au avut o traditie puternica a arcurilor asimetrice. Fara vreun model stiintific serios, exista multi care sustin ca forma asimetrica induce o mai mare eficienta, tema pe care se poate discuta la nesfarsit.
Mai probabil este ca forma sa fie asimetrica fie din traditie si atat, fie din ratiuni economice.
Chiar si forma arcului scitic nu pare sa fie rezultatul unei intelegeri depline a mecanismului parghiei cu brat variabil ci mai degraba a faptului ca au pastrat in forma limbii arcului forma cornului de ibex utilizat la constructie.
Daca s-ar folosi acelasi corn la un singur arc, partea exterioara la un brat si partea interioara la un alt brat, ar rezulta un arc asimetric, cu un brat mai scurt, avantajul ar fi ca la un arc ar fi necesar un singur corn in loc de doua.

Oroles

Postby Oroles » 17 Jun 2010, 17:36

Cand vorbeam de asimetrie nu ma refeream la vreun model de pe Columna, ci la ultimul postat de tine. Iar remarca despre folosirea lui de catre calareti nu am inventat-o eu. Se zice ca avea partea inferioara mai scurta ca sa il treci mai usor de o parte si alta a calului, cand il tii incordat, fara sa ii atingi coama acestuia. Iar faptul pe care il mentionezi tu, ca e folosit de multe popoare migratoare, poate fi un argument pentru asta.
Oroles

moxxy

Postby moxxy » 17 Jun 2010, 18:23

excelente informatziile si linkurile, multzam tare fain

yiujin

Postby yiujin » 17 Jun 2010, 18:33

in cate cunosc, pe columna nu este reprezentat nici macar un singur dac cu arcul pe cal, ori dupa denumirea moderna arcul dacic ar intra la categoria „horsebow” :))

Asta era o glumita, am vrut sa subliniez ca in prezent nu prea se folosesc termenii potriviti pentru lucruri (horsebow???), chestiuni ce pot da nastere la confuzii.

De-a lungul timpului, multi au folosit arcuri asimetrice, dar cei mai multi au folosit arcuri simetrice, Toti le-au folosit de pe cal, inclusiv arcul lung din lemn, si totusi, arcurile asimetrice raman legate de cateva perioade si de cateva popoare, mai exact asimetria este prezenta constant la arcul scitic si la unele arcuri hunice (nici macar la toate, in Xianjiang au fost gasite arcuri din aproximativ aceeasi perioada cu diferite grade de asimetrie, dar si simetrice, apartinand evident aceluasi neam).
Nu cred ca exista legatura intre asimetrie si tragerea de pe cal, nici macar la yumi, explicatia pentru asimetrie ar trebui cautata in alta parte.

MARCIUS TURBO

Postby MARCIUS TURBO » 17 Jun 2010, 19:28

http://nomadbows.com/stock/index.php?ma ... cts_id=565

aici gasiti un arc model scitic din materiale naturale ( corn , etc)
Este desigur pentru cei care au bani.
Costa 750 de euro

MARCIUS TURBO

Postby MARCIUS TURBO » 17 Jun 2010, 19:30

am asa arata
arc scitic din corn.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

yiujin

Postby yiujin » 18 Jun 2010, 19:09

Exista o diferenta esentiala intre arcurile unguresti si cele coreene pe care le recomand.
In timp ce ungurii au inceput sa faca arcuri de vreo 10-15 ani, poate Grozer si kassai de ceva mai mult timp, insa cei mai multi fac arcuri de mai putin de zece ani, coreenii au inceput prin anii 60 sa caute metode pentru constructia unui arc care sa traga si sa se comporte ca si arcul lor de corn.
Ar trebui stiut ca in Coreea fabricarea arcului de corn nu a fost intrerupta niciodata pana in prezent(exceptand o scurta perioada in sec.XV cand datorita embargoului pus de China asupra exporturilor de corn spre Coreea, au facut arcuri inlocuind cornul cu lemn sau bambus), este singura tara unde s-a pastrat tehnologia de constructie a arcului de corn. In timp ce altii au inceput o munca lunga de reconstructie, de redescoperire a tehnologiei de constructie a arcului de corn, coreeniii au pastrat-o. Apoi, coreenii au zeci de mii de practicanti de tir traditional -gung sul- in anii 70 federatia lor de tir cu arcul olimpic s-a desprins din federatia de arc traditional, tirul cu arcul este sportul lor national.
Arcul de corn fiind scump si greu de intretinut, spre sfarsitul anilor 60, odata cu introducerea arcului olimpic in Coreea, au inceput sa fure tehnologiile de fabricare a arcurilor moderne americane (plus ca au investit enorm in cercetare, asa ca in prezent Samick si Win&Win au unele dintre cele mai performante arcuri din lume) fabricantii de arcuri au inceput sa caute metode de fabricare a unui arc traditional, dar facut din materiale moderne. Asadar, arcul coreean a fost testat si rastestat de-a lungul timpului, iar in materie de performante a trebuit sa tina piept performantelor arcului de corn, pentru a fi competitiv. Ca sa faca fata solicitarilor (ca exemplu, intinderea standard la ele este de 32 inci, max 34 inci, ori la unguresti rar gasesti unul care sa se intinda 32 inci, in conditiile in care sunt si cu 40 cm mai lungi), au fost gasite solutii extreme, fibre de carbon (mult mai scumpe decat cele de sticla) bi sau tridirectionale, coretuff, inima multistrat si alte secrete pe care nu vor sa le spuna. Asa ca arcul coreean de acum este rezultatul a vreo 30 de ani de cercetari orientate in a produce un arc exceptional si mai putin in a vinde cantitati industriale. Dealtfel arcurile astea au inceput sa fie disponibile pentru occidentali numai de vreo 4-5 ani, abia prin anii 90 fiind deplin acceptate in Coreea (dar nu la concursurile de nivel national, unde se trage exclusiv cu arc de corn).
Cam astea ar fi motivele pentru care le recomand. Eu am unul, am avut in mana vreo 15 si pot spune cu certitudine ca trag de rup. Mici, usoare, forma cupid, cam uratele pentru un ochi de european, usor de transportat, dar mai ales senzationale in performante. La ce munca si materiale inglobeaza, este arcul cu cel mai bun pret de pe piata.
Toti cei care au avut unul in mana si au tras cu el s-au indragostit de el definitiv.
Si parca sade mai bine in mana la un dac decat vreun unguresc de 1,6 metri.

yiujin

Postby yiujin » 18 Jun 2010, 19:12

O precizare, cand zic uratele ma refer la finisaj, nicidecum la forma.

MARCIUS TURBO

Postby MARCIUS TURBO » 18 Jun 2010, 22:04

Am priceput.
De unde se pot cumpara aceste arcuri coreene si cat costa?

Return to “Furnizori de materii prime şi echipamente”