Sabie Dacica Celtica

Adrese, link-uri, detalii utile legate de furnizori de echipament. Ofertă de echipament
Quintus_Cincinnatus

Sabie Dacica Celtica

Postby Quintus_Cincinnatus » 24 Aug 2009, 12:16

Salve!
Vorbeam cu Rubobostes la Zalau de confectionarea unor sabii dacice celtice si ii spuneam ca il stiu pe un tip in bistrita care lucreaza pe chestii de astea. Tipu e inca tanar si vrea sa isi faca mana de lucru asa ca s-a oferit sa incerce practic pe gratis sa construiasca o sabie sa vada cum merge treaba. Singura problema e ca nu am gasit pe net niste schite foarte convingatoare si v-as ruga sa ma ajutati de unde puteti cu ceva detalii despre constructia acestora ca sa ne putem apuca de lucru.
Multumesc :D

Diegis_Sica

Re: Sabie Dacica Celtica

Postby Diegis_Sica » 24 Aug 2009, 12:22

Cam asa aratau, chiar vorbeam si acuma la Costesti, ca ar fi fain sa avem si sabii celtice :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Diegis_Sica

Postby Diegis_Sica » 24 Aug 2009, 12:31

Nu stiu cat de mult ajuta pozele...In orice caz semanau foarte mult cu un gladius roman, doar ca erau putin mai lungi si mai subtiri, si aveau tais pe ambele parti. In ceea ce tine de constructia propriu-zisa nu am nici o idee, mesterul respectiv ar trebui sa stie :)

Quintus_Cincinnatus

Postby Quintus_Cincinnatus » 24 Aug 2009, 12:54

:D mersi de raspunsu rapid. Ideea e ca mesteru ar ava nevoie de o schita cu dimensiuni, ev detalii despre materiale, etc. ca de restul detaliilor de constructie ne ocupam noi :) (btw eu o sa-l ajut ma fac ucenic :D ).

Quintus_Cincinnatus

Postby Quintus_Cincinnatus » 24 Aug 2009, 12:56

Uh scuze abia acum am vazut ca sunt date si dimensiunile in a doua poza :). Apropo nu am gasit nicaieri ceva buton de editare a mesajelor proprii. Stie cineva unde e?:D

RVBOBOSTES

Postby RVBOBOSTES » 24 Aug 2009, 15:38

Sa nu cumva sa iti faci o sabie de tipul prima poza sau a doua poza! Sunt chiciuri create pe calculator sau in vreun atelier de amator. O sabie celtica de ce tip tre sa te decizi (sec III-II i.e.n., I inainte sau I p. Chr.?). Sunt foarte numeroase descoperirile dupa care sa te iei, cazuri reale cum ar trebui sa te iei la o reconstituire de piesa antica. La noi in tarea cele mai bune sunt articolele lui János Németi din Studii si Comunicari Satu Mare in anii 90 (in vreo 3 numere consecutive este publicat un cimitir celtic reprezentativ pentru nord-vestul Romaniei). Eu nu am zilele astea timp sa caut, dar, daca ai putina rabdare, voi cauta desene de sabii celtice autentice gasite arheologic, desenate de Sorana si cu acordul celui care le publica (dr. A. Rustoiu) o sa ai un desen la scara de 1 la 1 al unui artefact veritabil celtic...
Rvbobostes

Quintus_Cincinnatus

Postby Quintus_Cincinnatus » 24 Aug 2009, 19:58

Da sigur nu e mare graba. Oricum sabia nu e pentru mine, e pentru asociatie si daca credeti ca ne-ar trebui alt tip de sabie mai urgent pot sa ma apuc de altceva, nu e problema. Oricum as fi asteptat schite mai amanuntite :D

RVBOBOSTES

Postby RVBOBOSTES » 27 Aug 2009, 11:03

Salutare Quintus_Cincinnatus! Buna initiativa cu sabia de tip celtic, dar pana una alta ti-as propune un tip de spada de tip germanic, utilizate si de daci de-a lungul sec. I d. Hr. (astfel de arme s-au descoperit la Costesti, Rasnov, dar mai exista cateva si in Muzeul din Alba Iulia sau cel din Cluj). Este vorba despre o spada cu un singur tais (in sectiune avand forma unui triunghi isoscel), manevrabila cu o singura mana, deci merge excelent cu un scut, avand dimensiuni de 50-55 cm lungime. Este o arma in primul rand de lovit (de sus in jos) si poate si de impuns, unele exemplare avand varf destul de ascutit. Din pacate stadiul exemplarul de la Rasnov (ca sa fim in tema cu evenimentele :D ) este publicat fara scara, dar are undeva intre dimensiunile de mai sus, desenule este de la o spada asemanatoare din sudul Poloniei, din mediul germanic specific sec. I d. Hr. Deoarece s-au descoperit unele exemplare in mediul dacic, cred ca ar merge excelent acest tip de spada si la niste luptatori din TDA si sa fie ca un test pentru mesterul tau. Ce zici?
Rvbobostes

Quintus_Cincinnatus

Postby Quintus_Cincinnatus » 27 Aug 2009, 12:48

Super tare! Sunt perfect de accord atata tot ca depind de niste schite pentru ca trebuie sa ii spun si tipului astuia cat de curand dimensiunile ca sa stie cat material sa isi puna deoparte, asa ca astept vesti de la voi. Mersi! :)

RVBOBOSTES

Postby RVBOBOSTES » 27 Aug 2009, 14:41

Initial mesajul avea si o semi-schita. Scuze, am uitat sa o atasez. Primul desen este de la o piesa din sudul Poloniei si a doua este spada descoperita la Rasnov. Ai scara, sper sa-i ajunga tipului. Daca mai ai nevoie de informatii, numa zi si se rezolva!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Rvbobostes

Return to “Furnizori de materii prime şi echipamente”