Piele natur

Adrese, link-uri, detalii utile legate de furnizori de echipament. Ofertă de echipament
21 inf

Piele natur

Postby 21 inf » 07 Mar 2011, 07:11

Salut!

Am avea nevoie de piele mai groasă, culoare natur, pentru a ne confecţiona cartuşiere. Pielea de care avem nevoie e cam ca cea folosită la confecţionarea hamurilor, dar ceva mai subţire. Ştiţi vreun furnizor în Cluj? Există unul în Satu Mare, care dă metrul pătrat cu 150 lei, dar mi-e peste mână deocamdată să ajung acolo.
Din Ţara Moţilor eu am venit!

MARCIUS TURBO

Re: Piele natur

Postby MARCIUS TURBO » 07 Mar 2011, 10:19

Piele groasa natur se gaseste din cate am inteles la Ghimbav. Se facea la Brasov dar fabrica s-a mutat.
Acolo au si piele de talpa.
Mugur ( Gerula) stie mai multe despre noua locatie.

Zoltes

Postby Zoltes » 22 Apr 2011, 21:15

Am fost in depozitul de piei de langa Odorhei.

Au mai multe grosimi, intre 3-5 mm, mai multe culori, negru, gri, maroniu, brun..

Pretul este 40 de Ron/kg, o tabla cantareste cam 5-6 kg(minim) si are o suprafata de aproximativ 1.8-2 mp.

Cine este interesat sa ma sune.

RVBOBOSTES

Postby RVBOBOSTES » 21 Sep 2011, 09:52

Pentru cei care sunt prin Cluj, chiar aproape de atelierul TDA, in continuarea strazii Campinei, inspre strada Fabricii, peste drum, apoi spre dreapta, spre Cartierul Iris, paralel cu strada Fabricii (pe strada cu Tipografia Garamond-de unde se putea procura mai demult PIATA de la A la Z lunea ;) ), atelierul e aproape sub Podul Hingherilor ( cu adresa: strada Albiei nr. 2) exista un nene care prelucreaza, vopseste piei, blanuri (Felecan Gheorghe-tel. 0740089012). Am cumparat de la el vinerea trecuta, piele foarte groasa (6 mm-bivol) si mai subtire de 2-3 mm. Are diverse grosimi, culori iar pretul este negociabil (da cu sau fara factura). Avand in vedere ca este specializat pe cojoace, papuci si haine din piele nu are tot timpul pe stoc, insa merita incercat (are si ceva blanuri de vulpe, mistret si alte oratanii). Am atasat si o harta a locului...in caz ca explicatia pozitionarii atelierului a fost prea lunga :D ...

Image
Rvbobostes

Zyraxes

Postby Zyraxes » 23 May 2013, 17:37

Am gasit anuntul asta pe net:

http://slobozia.olx.ro/vand-piei-vitel-prelucrate-iid-496928260

Cred ca pielea asta merge si pt tobe.
"Cine moare inainte sa moara, nu mai moare cand moare!"

Zyraxes

Postby Zyraxes » 28 May 2013, 17:42

Am mai gasit si firma asta care lucreaza cu fel de fel de tipuri de piele si pe site la ei mi-a atras atentia pagina despre tabacarie

http://www.pielorex.ro/tabacarie/

E fain ca au prezentat si unele din procedeele traditionale de tabacit.
"Cine moare inainte sa moara, nu mai moare cand moare!"

CatalinSM

Postby CatalinSM » 29 May 2013, 10:55

Pielorex e din Bucuresti. Avem un coleg care ne furnizeaza piele de foarte buna calitate de la ei. Informatiile despre tabacit sunt bune dar sunt destul de incomplete.

Return to “Furnizori de materii prime şi echipamente”