Festival dacic la Covaci, jud. Timiş ( 27 iunie 2009 )

Regele Fotbal

Festival dacic la Covaci, jud. Timiş ( 27 iunie 2009 )

Postby Regele Fotbal » 25 May 2009, 20:51

La finalul lunii iunie, satul Covaci (7 km de Timişoara, în direcţia Arad) va găzdui, în premieră, un festival. Este vorba de ediţia inaugurală a Festivalului Dacii Liberi, dedicat memoriei strămoşilor noştri. Evenimentul va include demonstraţii de luptă ale soldaţilor daci şi legionarilor romani, concursuri pentru săteni, concerte de muzică, o prelegere ştiinţifică pe teme dacice, Cupa Dacii Liberi la fotbal, precum şi multe altele. Festivalul va fi organizat de clubul de fotbal Fortuna Covaci, alături de Consiliul Judeţean Timiş. Printre participanţi se vor afla, sperăm, şi cei de la Terra Dacica Aeterna. Mai multe, în curând…

theano

Re: Festival dacic la Covaci (jud. Timiş)

Postby theano » 12 Jun 2009, 19:53

Stimate Doamne, stimati Domni,
Va trimit atasat afisul primei editii a Festivalului Dacii Liberi, care se va
desfasura sambata, 27 iunie, de la ora 15, pe stadionul Fortuna din satul Covaci
(jud. Timis, la 7 km de Timisoara, in directia Arad).

Octavian Stancioiu

Image
Theano / Teodora

theano

Re: Festival dacic la Covaci (jud. Timiş) - 27 iunie 2009

Postby theano » 25 Jun 2009, 15:20

Theano / Teodora

Alexandru_Dacicus

Postby Alexandru_Dacicus » 28 Jun 2009, 13:28

Buna,
In primul si in primul rand, as vrea sa va felicit pentru spectacolul extraordinar pe care l-ati realizat la Covaci. Pentru o clipa, m-am simtit cumva, ca pe vremea dacilor si a romanilor... demult mi-am dorit acest lucru - cu voi, mi-am implinit o parte din vis.

Ma bucur din inima ca am avut ocazia sa ne revedem, sa ne cunoastem... sper din inima sa ne mai intalnim, si, daca va fi sa mai fie, sa ne mai incrucisam din nou, prieteneste, sicile si gladiile ! ;)

toate cele bune,
Alexandru

Radu

Postby Radu » 29 Jun 2009, 09:44

Da, a fost foarte frumos spectacolul.
Ne-a placut simularea bataliei de la Regia. Interesant a fost si prezentarea echipamentului dac si roman.

Din pacate o singura replica mi-a picat "greu". O persoana din tabara dacilor a spus "poza cu maimutele dacice".
Nu era chiar asa. I-am aratat verighetele pe care le purtam, eu si sotia mea(se pot vedea in avatar), si as fi vrut sa va spun ca cununia religioasa a fost facuta chiar la Sarmizegetusa Regia in centrul Marelui Sanctuar rotund. La asa zis-a cununie, am fost doar noi trei, eu, sotia si copilul nostru. Cununia noastra a avut loc mult inainte de a afla de voi, Terra Dacica Aeterna, si a fost facuta pentru sufletele noastre.
M-am bucurat foarte mult cand am aflat ca exista o asociatie care promoveaza istoria noastra, asa cum a fost ea si care cauta sa o popularizeze prin spectacole si demonstratii de acest gen. Din pacate sunt foarte multi tineri care nu cunosc aceasta parte a istoriei deloc sau aproape deloc.

Oricum, trecand peste asta, vreau sa va urez mult succes in tot ceea ce faceti si sa nu va descurajeze nimic.
Istoria noastra ne arata cat de puternici si darji suntem, incepand de la daci si pana in vremurile de azi.

Bafta,
Radu

Diegis_Sica

Postby Diegis_Sica » 29 Jun 2009, 23:00

Salut, sunt Sica (Marius) noul membru Terra Dacica Aeterna (sau cel putin viitor nou membru :D ). Vreau doar sa spun ca: am fost profund impresionat si miscat de festivalul de la covaci, a fost prima mea iesire cu Terra Dacica si nici ca putea fi mai perfect, senzatiile care le-am avut pe campul de lupta si in afara lui, oamenii pe care i-am cunoscut (niste oameni de nota 20), distractia, Zanele Zalaului (si cu ocazia asta o felicit inca o data pe Paula, una dintre zane, mai exact cea cu vocea absolut superba care pur si simplu m-a transportat spre alta lume), armele si armura dacilor si romanilor, berea, mancarea, totul a fost de vis. Abia astept urmatoarea iesire, sper pana atunci sa fiu membru oficial al Terra Dacica Aeterna. Toate cele bune, si Zamolxe sa fie alaturi de voi. HAIL DACIA :)

P.S: Nu in ultimul rand vreau sa ii multumesc special lui Calinius Maris, ca mi-a spus de aceasta organizatie, si m-a ajutat sa ma integrez. Multam fain. "FOR THE BLACK WIND FIRE AND STEEL" ;)

theano

Postby theano » 30 Jun 2009, 12:26

Domnul Stancioiu ne-a multumit pentru contributia la succesul festivalului si a trimis o lista de linkuri cu articole din ziare, dintre ele mare parte sunt puse pe forum. Linkuri in plus fata de cele care le aveam:

http://www.tempo-poli.ro/forum/viewtopic.php?f=87&p=813899

http://www.trilulilu.ro/cyrytel/5f42670a983e89
Theano / Teodora

Return to “Evenimente, invitaţii, participări TDA”