arme si bijuterii

Oroles

Re: arme si bijuterii

Postby Oroles » 06 Mar 2010, 09:32

Foarte faine piese, unele au similitudini clare si in descoperirile „oficiale” de pe teritoriul nostru, atat dacice cat si celtice. Pacat ca astfel de piese ajung de vanzare la case de licitatii, fara sa stim provenienta. Si mai pacat e ca nu-i ia nimeni la socoteala pe pe acestia.
Oroles

marius barbarus

Postby marius barbarus » 06 Mar 2010, 12:13

Sunt toate bine pastrate si intregi. Astia distrug necropole!!!!

Comosicus

Postby Comosicus » 06 Mar 2010, 15:18

Oare nu putem licita/cumpara si noi ceva care ar putea fi din perioada pe care o recreeam ? :D

DACUL

Postby DACUL » 06 Mar 2010, 17:18

Unele dintre arme par foarte frumos ornate . Sunt oare arme de parada sau chiar fiare de lupta?
Zamolxe cu voi .

Oroles

Postby Oroles » 07 Mar 2010, 11:19

Erau chiar arme de lupta, decoratia de pe lama avea o semnificatie religioasa, inca nu putem explica exact. Imaginea reprezinta doi vulturi afrontati, in exemplarele de arme mai tarzii (sec. I a.Chr.) desenul devenind mai stilizat.Insa exista exemple si la alte popoare, semnificatia despunerii decorului chiar in zona canalului de scurgere a sangelui o aflam din cantecele incluse in Edda Veche: ”Daca victorie vrei sa ai/ Drept sa scrijelesti pe spada ta/In santul lamei de doua ori runa lui Tyr”
Oroles

DACUL

Postby DACUL » 07 Mar 2010, 15:37

superbe . eu mereu mi-am imaginat ca arma de lupta este un fier simplu dar de maxima utilitate . Acum ma gandesc ca probabil atribuiau puteri magice imaginilor. Altfel cred ca nu riscau in lupta o asa bijuterie si care trebuie sa fi fost destul de scumpa la vremea aceea.
Zamolxe cu voi .

marius barbarus

Postby marius barbarus » 07 Mar 2010, 23:05

M-am uitat mai atent la arme si desi cele mai multe sunt tipice, vreo cateva sunt tare interesante. Spada de 94 cm si foarte subtire s-ar putea sa fie, medieval-timpurie si gladiusul "roman" nu prea cred ca e roman , veriga din capat nu ar avea ce cauta acolo si din cauza ei automat se scimba si tipul garzii si manerul tubular, asa ca probabil e facuta de daci.
Oricum ar fi eu raman stupefiat cand vad cate informatii au distrus braconierii si stau bine mersi in timp ce colegii nostri sunt perchezitionati ca niste infractori notorii.

Zoltes

Postby Zoltes » 08 Mar 2010, 13:00

Sabiile cu inel la maner ar putea fii eventual sarmatice...

Image
(Scripkin 2003)

Image
Osprey - Men at Arms 373 - The Sarmatians 600 BC - AD 450

marius barbarus

Postby marius barbarus » 08 Mar 2010, 16:12

Cea despre care spuneam eu ca e medieval timpurie ar putea fi intradevar sarmatica desi mi s-a parut ca are lama cam ingusta. In schimb cea de a doua e dupa parerea mea de tip gladius, are dimensiunile si form( se subtiaza putin la mijloc) identice cu un gladius de sec 1 post. Doar inelul din capat ma face sa cred ca e de productie locala altfel juram ca e romana.
Indiferent de origini ar trebui sa reflectam asupra uni lucru, dintre piesele astea avem 3 sabii drepte de dimensiuni asemanatoare cu un gladius(60 cm) + o spada lunga (excludem spada celtica ca e mai veche) si nici o sabie de tip falx (iar dintre pumnalele sica nu stiu cate ar fi putut servi in lupta ca arma principala). La asta adaugati descoperirile tot dai dese de piese militare romanein cetatile dacice (Sarmizegetusa, Racos, Ocnita). Asa ca, eu cred ca influenta romana la inceputul sec 2 in mediul dacic e mai mare decat ne asteptam noi... Mai ca ajung sa ma gandesc la ce spunea Liviu Petculescu dupa ce a studiat piesele militare romane din mediul dacic : "Columna lui Traian nu putea reda adevarul istoric in privinta echipamentului dacilor pt. ca ar fi parut ca se bat romanii cu romanii". :lol:

MARCIUS TURBO

Postby MARCIUS TURBO » 08 Mar 2010, 21:07

Sunt de acord cu Marius :D

Return to “Viaţa militară”