ARMURA DACA!

Tiamarkos

Re: ARMURA DACA!

Postby Tiamarkos » 16 Aug 2010, 08:38

stiam ca trece. am vrut sa vad cat intra. :lol:
nu erau nituite.
we all come from the goddess
and to her we shall return
like a drop of rain
flowing to the ocean
Image

Lup_Alb

Postby Lup_Alb » 16 Aug 2010, 22:07

O camasa de zale nenituita e ca si cumn -ar fi in fata sagetilor trase dintr-un arc bun. In schimb o camasa de zale nituite, cu diametrul mic (6-7mm) purtata peste un gambeson bun, protejeaza si de sabie si de sageti. Camasa de zale deviaza putin sageata (ceea ce zalele ne-nituite nu pot face deoarece se desfac) dar principala protectie ese gambesonul, care poate opri o sageata trasa de la o distanta de ~20m, dupa cum demonstreaza unele teste. Uite aici un test facut cu o camasa de zale nituita peste un gambeson, contra sageata trasa dintr-un arc modern si replica de spada:
http://www.revivalclothing.com/article-mailtest.aspx

marius barbarus

Postby marius barbarus » 17 Aug 2010, 16:33

Foarte fain testul, dar varful ala nu e concludent. Forma varfului conteaza foarte mult, varfurile piramidale sau cele cu trei aripioare (siriene si palmirene) au facut revagii in randurile romanilor determinandu-i sa renunte la lorica hamata in schimbul armurii de tip lorica segmentata. Mai gandestet-te ce au patit europenii in cruciade cand au dat nas in nas cu aceleasi tipuri de varfuri. De ce credeti ca si bolturile de arbaleta sunt piramidale?

iron

Postby iron » 19 Aug 2010, 13:28

ca rezultatele sa fie cat de cat de folos ar trebui folosite arcuri de atunci si varfuri de sageti la fel ca sa ne facem o idee, si cred ca mai conteaza si distanta de la care se trage

Lup_Alb

Postby Lup_Alb » 19 Aug 2010, 23:05

Am mai vazut un test facut cu sageti forjate dupa modelele medievale (din cate stiu eu NIMENI nu a facut un test serios cu armuri de tipuri antice contra sageti de tipuri antice) contra diferite tipuri de armuri (gambeson -> a.k.a. armura din mai multe (8 pana la 22) straturi de material textil, camasa de zale nituita sau nu, piele si armuri din placi metalice mici si mari). Surprinzator pentru multi, nu varful piramidal a fost cel mai bun la strapuns toate tipurile de armuri, dar va las sa va delectati singuri cu documentul care descrie testul. Il gasiti aici:
http://www.currentmiddleages.org/artsci ... esting.pdf

iron

Postby iron » 21 Aug 2010, 13:27

super informatie, astea da experimnte :)

yiujin

Postby yiujin » 27 Aug 2010, 01:50

Testele au fost facute cu un selfbow de tisa de 100 livre. Nu cred ca sunt concludente decat in ceea ce priveste modul de penetrare al diferitelor tipuri de varfuri comparate intre ele, ca efect asupra armurii nu prea e relevant. Ca vine unul ca Streton si le da peste cap cu 10 sageti (dupa reconstructiile facute de el, arcurile englezesti aveau intre 140-si 200 livre)
Arcul meu scurt are aproximativ 100 livre la full, dar fiind facut cu materiale moderne pot presupune ca se comporta cam ca unul facut din materiale naturale de aproximativ 110-120 livre, ceea ce e un pic mai aproape de taria arcurilor de razboi. Se zice ca un arcas persan bun ar fi fost capabil sa traga cu o sageata prin scut si prin armura, dincolo de exagerarile celor care consemnau victoriile armatelor proprii, ar fi interesant sa facem niste teste. Pune cineva la bataie niste bucati de armura? Tabla plus captuseli, zale etc.
De partea cu arcurile si sagetile ma ocup eu.

Zoltes

Postby Zoltes » 27 Aug 2010, 17:40

Mi se par cam multi 100-200 livre. Tocmai facem ceva cercetari pe baza picturilor din biserici si a crenelelor(?) turnurilor si zidurilor bisericilor fortificate (medievale). Se pare ca foloseau arcuri mult mai mici. Nu in ultimul rand din sa, adica calare, poti folosi efectiv, un arc de maxim 40-45 livre (cei care trag competitiv folosesc arcuri de 30-35 livre)...adica experimente cu arcuri de 100 sau 100+ livre mi se par cam irrelevante.

yiujin

Postby yiujin » 27 Aug 2010, 19:31

@Zoltes

Marimea arcului nu are legatura cu taria lui. De exemplu o perioada am tras cu un arc care ajungea la 110 livre la full draw si lungimea era de 129 cm.
Arcul meu de acum are tot 129 cm, este ceva mai slab.

Este total gresit sa ne inchipuim ca daca esti calare, trebuie musai sa tragi cu un arc slab. Manciurienii foloseau arcuri extrem de puternice, deosebit de eficace in penetrarea armurilor. Se zice ca pe vremea lor de glorie, puteau sparge cu sagetile lor orice. Arcul folosit de ei era specializat pentru lupta de la distanta mica, foloseau sageti foarte lungi si foarte grele, iar arcurile aveau un standard cam pe la 150-170 de livre.
Ulterior, in timpul dinastiei Qing, una din probele pentru admiterea la academia militara consta in incordarea unui arc de 200 livre.

Mark Stretton, un englez care detine recordul mondial actual (a tras cu un longbow de 200 de livre) a facut niste demonstratii foarte interesante, facand praf o frumusete de armura, replica scumpa din otel de calitate, pe care detinatorii o considerau impenetrabila (dealtfel pe asta s-au si bazat cand au acceptat testul, credeau ca o sa il faca de ras). Pana sa se dumireasca ei bine ce se intampla, Stretton a infipt trei sageti in pretioasa armura, facandu-i sa isi reconsidere radical parerile despre puterea de penetrare a arcurilor.

Daca ne intereseaza trasul cu arcul de placere, fara pretentii, 30-35 de livre sunt suficiente. Pentru concursuri, deja se cere un minim de 45-50 livre. Pt. reenactment totusi cred ca trebuie sa incercam sa folosim echipamentele apropiate macar ca si proprietati de cele originale.

Legat de cercetarile tale, ai cumva fotografii de fresce sau picturi cu arcasi de pe la noi?

Zoltes

Postby Zoltes » 27 Aug 2010, 21:54

Vorbesc despre arcuri de maxim 60-70 de centimetrii, mai mari nu incap in crenele. La fel se apreciaza marimea lor dupa picturi din sec. XV. Bataia lor efectiva se apreciaza la 30-40 de metri. Tebuie sa am si poze undeva. Nu stiu daca ai incercat sa tragi de pe cal, dar cu un arc mai grea nu mai poti sa tintesti, sa nici nu vorbim de un arc de 100-200 de livre. Eu personal odata am tras cu un arc de 80 de livre si desi ma consider un arcas acceptabil, numai de vreo doua ori am reusit s-o intind. ;) Deci nu zic ca nu exista arcuri de 100 de livre, dar in nici un caz nu au fost folosite in mase in antichitate, la chinezi stie dracul, ei au inventat multe ciudatenii, dar noi deocamdata facem reenecment european.:) E nonsens s-o incerci o armura cu o asemenea arc.

La reenecment...am vazut destule accidente ca sa-l consider ca un arc de 20-25 de livre e mai mult ca destul in intr-o batalie de reenecment...n-ai ce cauta acolo cu un arc de 100, chiar si al meu, de 46 livre strapunge scuturile...e un "joc", nu vrem sa ne omoram reciproc.:)

Return to “Viaţa militară”