ARMURA DACA!

yiujin

Re: ARMURA DACA!

Postby yiujin » 28 Aug 2010, 00:51

Mi se pare un pic cam de-a-ndoaselea sa calculezi marimea unui arc dupa dimensiunea unor creneluri.
In special cand sunt destule arcuri pastrate prin muzee pe care dealtfel le-au si masurat, desenat, cantarit, chiar radiografiat deja altii.

Zoltes

Postby Zoltes » 28 Aug 2010, 14:38

Chiar, am ramas dator cu cateva detalii...crenelele nu sunt numai "ferestrele" prin care tragi, ci si incaperile in spatele lor din care tragi , avand in vedere grosimea zidului, astea au o suprafata de maxim 1 metru patrat, iar inaltime lor e in jur de 80-90 de centimetri...iar cand te sui acolo vezi numai terenul numai la cam 30 de metri (sau chiar mai putin) din fata zidurilor. Incaperile se inguste spre exterior, deci nu puteau fii folosite cu arboleta. De aici vin acele aprecieri care am scris mai devreme.

In legatura cu arcurile pastrate, avem noi arcuri de lupta din secolele I - IV din estul Europei? Eu numai din evul mediu cunosc cateva exemplare. Mai la est de noi au mai multe, la ei sunt conditii mai bune sa se pastreze un asemenea obiect, dar nu vorbesc din pacate nici rusa, nici chinezeste... :) Nu in ultimul rand, acelea sunt arcuri nomadice.

Lup_Alb

Postby Lup_Alb » 28 Aug 2010, 15:21

Toate asociatiile de reenactment limiteaza taria arcurilor folosite pentru "lupte" intre participanti (deci nu tras la tinta ci tras in participanti la "lupta") la 25 lbs si folosesc sageti speciale cu varfuri groase si rotunjite (de 2,5 cm grosime) acoperita cu spuma poliuretanica.
Cat priveste dimensiunile arcurilor, un arc de 60 cm este nepractic. Nu cred ca se foloseau pentru lupta arcuri mai scurte de 120 cm. Doar un arc lung sau un "selfbow" are nevoie sa fie lung pentru a fi puternic. Un arc compozit din lemn, corn (os) si tendoane este in acelasi timp si scurt si puternic. A calcula lungimea unui arc dupa dimensiunea crenelurilor este ilogic :) ... arcasul nu statea lipit de crenel pentru a trage cu arcul. Majoritatea crenelurilor care au supravietuit la castelele ramase in picioare, sunt dimensionate pentru folosirea armelor de fog, gen archebuza sau muscheta :).

Dapyx

Postby Dapyx » 30 Aug 2010, 09:25

Vreau sa-mi confectionez o armura din piele intarita cu solzi tot din piele asezati in zona toracica si lombara. M-am gandit ca solzii sa ii prind cu nituri. Care credeti ca ar fi grosimea optima a pielii?

Lup_Alb

Postby Lup_Alb » 30 Aug 2010, 13:12

Daca vrei sa-ti faci o armura de piele intarita, adica piele tratata in asa fel incat sa fie mult mai tare decat pielea obijnuita, ai doua optiuni. Metoda originala, adica pielea este oparita prin scufundare in apa clocotita, sau optiunea "moderna", mai rapida, piele impregnata cu ceara sau parafina. Ambele metode functioneaza doar cu piele tabacita cu substante naturale, foarte greu de gasit in zilele noastre. Grosimile acceptabila ar fi incepand de la 2 mm in sus, preferabil ~ 4 mm.
Vezi aici ce au facut altii:
http://www.daviddfriedman.com/Medieval/ ... proved.htm

Zoltes

Postby Zoltes » 30 Aug 2010, 16:17

@Lup_Alb: "A calcula lungimea unui arc dupa dimensiunea crenelurilor este ilogic" Cred ca n-ai inteles ce am vrut sa zic..sau poate nu m-am exprimat corect. Cu un arc mai mare nu poti apropia de crenel. Eu am un arc de cam 120 cm, si practic a ramas blocat in cameruta din fata crenelului in pozitia intinsa.. :)

Lup_Alb

Postby Lup_Alb » 30 Aug 2010, 19:51

Am inteles exact ce ai vrut sa spui, dar daca citesti ce am scris, iti dai seama de ce am spus ce am spus. Majoritatea crenelurilor actuale, sunt ramase din secolele XVII-XVIII si sunt amenajate pentru archebuze si muschete, nu pentru arcuri. In perioada folosirii arcurilor, in jurul zidurilor erau galerii de lemn cu creneluri mult mai largi de unde se putea trage cu arcul (vezi aici: http://frysingerreunion.org/france/2022.jpg ). De exemplu, pe platforma de artilerie de la Castelul Huniazilor se poate folosi fara probleme chiar si un arc lung, dar daca intrii in bastionul care duce la turnul "Nje Boisa", nu vei putea folosi decat o archebuza sau o muscheta. Acest bastion a fost proiectat special pentru arme de foc.

Lup_Alb

Postby Lup_Alb » 30 Aug 2010, 19:56

Ca sa revenim on topic, aruncati o privire aici la cum fac cehii armuri de solzi: http://www.livinghistory.cz/node/57

Return to “Viaţa militară”