Pentru cei interesati de subiectul arcuri

Comosicus

Re: Pentru cei interesati de subiectul arcuri

Postby Comosicus » 26 Mar 2009, 23:47

Nu stiu daca e cel mai bun..sigur sunt alti oameni din triburi mult mai buni...am vazut pe Discover Travel cred..vanatoare de iguane si soparle cu arcul de la distanta..si erau al dracului de buni bastinasii din Indonezia parca.

Oroles

Postby Oroles » 30 Mar 2009, 20:45

Paradoxul arcasului, ce se intampla cand tragi cu arcul
http://www.youtube.com/watch?v=aNI9BG87 ... r_embedded
Oroles

Tiamarkos

Postby Tiamarkos » 29 Dec 2009, 12:35

Vreau sa propun si eu ceva. Sa realizam un "upgrade" la sageti.
Ar fi tare fain ca la daci sa aiba varfuri ca si astea. Sau sub forma de spin.
Image
Image
Image
Astea sunt de origine locala, mostenire din epoca bronzului.
Ca astea de os:
Image

Apoi ar mai fi frumos sa nu utilizam nock-uri de plastic, (se potrivesc la fel de bine ca armura cu suport de ipod)
Aici nu stiu daca ar fi mai indicat un nock de os sau self-nock. Ca aici:
Image
Image
Image

Un altfel de a face un self e asa:
Image
Image
Image
Image

Eu acuma construiesc un arc scit. Daca ma poate indruma cineva spre o sursa de coarne de berbec sau bivol asiatic, i-as fi tare recunoscator. :|
we all come from the goddess
and to her we shall return
like a drop of rain
flowing to the ocean
Image

21 inf

Postby 21 inf » 29 Dec 2009, 20:33

Bivolul asiatic e ala negru cu coarne lungi? Daca da, cred ca poti gasi coarne de bivol pe la tarani prin sate, in zona Zarandului inca se mai cresc bivoli din aia.

Gerula

Postby Gerula » 30 Dec 2009, 09:52

Salve !
Trebuie sa fie ceva coarne pe la grajd, ma uit azi si iti zic.
Dar cred ca ai citit si tu pe forum la arcasi ca nu prea au grosimea necesara.
ei sugerau sa iei de pe net. Asta presupune ca au idee de unde, nu?
Nocu nu e prea gros la sageata? nu o dezechilibreaza?
Varfurile is faine, ai idee cum se pot manufactura? Turnate?
Bafta la arcul scitic. Nu e treaba usoara. Ai vazut arcul lui Daddy pe forumul arcasilor?
Gerula

Tiamarkos

Postby Tiamarkos » 30 Dec 2009, 11:12

Da, coarnele de tap sunt "ridate" si trebuie slefuite. De aici risti sa ai o grosime prea mica.
Cornul de bivol ar fi bun; Sunt multi care cresc in zona Romanasi si Buciumi, numa nu stiu cum o sa abordez problema :))
Banuiesc ca le comndau pe ebay, da eu nu ma risc.
Am vazut arcul facut de daddy,o facut un asiatic tare fain. Urmaresc forumul de ceva vreme. Am si facut un laminat, asa prototip, all-wood, am tras io si Ghetu cu el. Da nu ii tare fotogenic, inca.
Cu sageata o sa experimentez in anul ce vine. Da cred ca se poate self-nock mai subtire, sa nu depaseasca diametrul sagetii.
Varfurile de sageti dacice credeam ca se fac prin forjare; cunosc pe cineva in Cluj, ce are o mica forja, si face varfuri.
like a drop of rain
flowing to the ocean
Image

MARCIUS TURBO

Postby MARCIUS TURBO » 30 Dec 2009, 12:56

Salve
Faina treaba ! Felicitari Thiamarkos !
E o idee buna cu nock-urile de la sageti. Ma gandeam daca nu se poat face din corn de cerb, sau caprioara , eventual strunjit pe dimensiunea sagetii, un cilindru, apoi gaurit interior tot pe strung cat sa intre tija, si apoi in partea plina ramasa sa fie incizat lacasul pt.coarda. In principiu ar semana cu alea din plastic, dar ar fi din os, si desigur, prelucrarea ( incizarea) facand-se manual, ar avea un aspect "neindustrial" mai convingator.
O sa incerc sa fac la o sageata, cred ca mai am o bucata de corn.
Varfurile de sageti din cate stiu se fac la forja, nu turnate.
Eu nu mai stiu pe nimeni aici cu forja. In data de 9 ianuarie , va veni MARIUS din Sarmi, si cred ca am putea vorbi cu el, are forja si a mai facut asa ceva.
La arc e absolut necesar sa folosesti corn? Nu poti utiliza tendoane de vita uscate si facute fasii prin batere?
Inteleg ca vrei sa faci un arc composit. Am vazut ca unii folosesc tendoane facute fasii (fibre). Corn, os, puneau numai la extremitati, zona unde se agata coarda.
Problema e ca trebuie sa lipesti straturile compozite cu clei de oase, natural. Cleiul de oase e cam sensibil la umiditate, deci arcul va avea o tensiune variabila, in functie de gradul de umiditate din atmosfera. Si e mai sensibil la apa, sau ploaie.
Oricum e o idee de laudat, ca experiment arheologic !!!!!
Va trebui sa avem sageti cu varf autentic pentru 'parada", sau demonstratii cu publicul. Singura problema cu demonstratiile este ca sunt foarte multe tipuri de varf. Mai mult ca sigur functia definea forma. Sageti pt. perforare de armuri, sageti pt.vanatoare ( si aici depindea ce doreai sa vanezi, una era vanatul mic, pasari, alta vanatul mare) sageti de razboi, sageti incendiare etc etc etc. La multe cred ca nu mai reusim sa intelegem functia.

Ma bucur tare mult sa vad ca experimentezi, ca faci , e nemaipomenit !!!!!!!!!

21 inf

Postby 21 inf » 30 Dec 2009, 15:24

Cand oi mai merge pe la tara pe la ai mei in Zarand o sa caut coarne de bivol si ti le aduc la Cluj, numai sa le gasesc. Ce nu pot sa promit este cand mai apuc sa merg la tara, s-ar putea sa dureze 1-2 luni.
Din Ţara Moţilor eu am venit!

Tiamarkos

Postby Tiamarkos » 31 Dec 2009, 10:41

Cand oi mai merge pe la tara pe la ai mei in Zarand o sa caut coarne de bivol si ti le aduc la Cluj, numai sa le gasesc. Ce nu pot sa promit este cand mai apuc sa merg la tara, s-ar putea sa dureze 1-2 luni.

Multumesc mult! Ii perfect! in timpul asta se usca bine lemnul.
like a drop of rain
flowing to the ocean
Image

Gerula

Postby Gerula » 31 Dec 2009, 11:07

Salve!
am coarne la grajd. Arata cam horror dar se poate incerca cu ele ceva dc crezi.
eu m-am exersat in facut de corzi la arcuri ca m-am enervat ca cei din oradea nu dau corzi separat. asa ca cine are pb cu corzile sa vina la mine.
dureaza m putin de o ora.
Cu varfurile si eu sunt interesat. Daca as vedea cum se face m-as arunca . eu am improvizat o forja cd mai incalzeam potcoave. Nu e greu. se poate cu un aspirator vechi la care cuplezi o teava la iesire si o dirijezi spre un vas mare cu carbuni. Merge bine, m ales dc nu sunt bucati mari de fier.
Cu noc-urile e intere ideea, dar pare destul de delicata treaba.
Poate facem un test.
Pana atunci, AN NOU FERICIT!
Gerula

Return to “Viaţa militară”